#2 Most kezdődik a sörforradalom igazán!!!
(Milyen üzleti modell működhet hosszú távon?)
Mások temetik én most látom igazán kibontakozni a craft beer forradalmat, de miért is gondolom így?
Vannak olyan divatok, hullámok, amik pillanatok alatt kiforrják magukat és teljes gőzzel letarolják a teljes piacot és vannak lassan örlő malmok, lassan folyó vizek, amik évek lassú munkájával fejtik ki hatásukat.
Amint az előző cikkben írtam, az USA-ban bár a ‘80-as, ‘90-es években indult az amerikai sörforradalom, csak a 2000-es évekre nőtte igazán ki magát és hazánkba is csak a 2012-ben legálissá váló házi sörfőzéssel terjedt el.
Persze azóta számos válság és pandémia is sújtotta a piacot, amit azok a sörfőzdék is megéreztek, akik amúgy mindent jól csináltak.
Én úgy gondolom, hogy a craftbeer megjelenésével növekedett a fogyasztói igényesség, amire a legkiválóbb példa az is, hogy már a nagy gyárak is sorra próbálják fejleszteni a termékeiket és a kukoricagríz kikerülése a nagyüzemi sörökből csak a jéghegy csúcsa, hisz már IPA, APA, Porter söröket is gyártanak az általában leglomhább reagálású multinacionális cégek.
Másik jelenség, amit részben említettem az előző írásomban, a kisüzemi kategóriába beáramló tőke. (Leginkább állami.)
Ezekkel a hasonló piacra érkező tőkeerős kisüzemekkel szinte lehetetlen felvenni az értékesítési versenyt, hisz sokkal meggyőzőbb egy milliárdokból felépített üzem egy bolthálózat számára, mint egy kis sörfőzde, esetleg Brewpub.
Még is mitől lesz életerős egy Brewpub, ha a nagytőke nem áll mögötte?
Valóban pont ez az említett tőkeerő az, ami bénultságot is okoz egy növekedő sörfőzdénél és ezt kihasználva tud harcbaszállni a sok "lúd", ami ugye disznót győz...
Ahol számos tulajdonos, részvényes, befektető döntése kell egy újításhoz, ott az alkalmazkodás a piaci igényekhez nagyon korlátozott, így sokszor olyan érzése van az embernek, mint amikor az operációs programoktól kérdeznek több kérdést és a többi szoftver már a sokadik kérdésre válaszol, amikor a Microsoft kinyögi az elsőre a választ.
A valódi sikereket azok a főzdék tudják elérni, akik a fogyasztói társadalomba belefásult tömegmarketinget elengedve valódi értékeket és emberközeli kommunikációt alkalmaznak.
Ezt bizonyos méret felett szinte lehetetlen hatásosan csinálni, hisz minél több embert akar megszólítani egy kampány, annál kevésbé személyre vagy társadalmi rétegre szabott a hirdetés.
De hát ha ennyire speciális marketingre van szükség, hogy hordja el a hátán egy cég ezt a nagy kiadást?
Sajnos nehezen...
A kis sörfőzdék marketingjét legtöbbször a tulajdonosok és egy freelancer marketinges közösen dobja össze, így nem is áll össze igazán vagy a másik lehetőség, hogy más munkakörökkel egybevonva alkalmaznak marketingest, amiből hatalmas túlterheltség születik.
Ez természetesen nagy munkaerőfluktuációhoz vezet, ami csökkenti a kis vállalkozások biztonságát.
Erre a problémára megoldást egy franchise alapú söröző és/vagy brewpub lánc jelenthet, ahol több üzlethelyiség és üzem marketingjét egy kézben tudja tartani ugyanúgy ahogy a beszerzést is.
Fontos viszont, hogy ezek a külön álló egységek mégis egyedi üzenettel kell bírjanak, hisz ha nem így lenne, akkor csak egy felszabdalt nagyobb főzde működési elvét alkalmaznák és csak a logisztika és gyors értékesítési struktúra maradna mint előny.
Miért beszélek ennyi a marketingről?
A marketing termékek eladását segíti elő, segít elérni a fogyasztókat és fogyasztási kedvet kelt bennük.
Nem véletlen, hogy az üzenet, történet és leginkább pénzügyi megfontolásból működő márkáknál lehet látni a legagresszívebb marketinget, miközben vannak olyan márkák, termékek amit mindenki használ és ismer reklámok nélkül is.
Ez utóbbi kategória olyan minőségű terméket sejtet, amit nem kell mindenféle hablattyal rátukmálni az emberekre.
Sajnos a nagyobb üzemeknél ez nagyon nehezen biztosítható az előző cikkben tárgyaltak miatt.
Egy szó mint száz, minden fontos tényezőt részben átnyálazva a legfontosabb az lenne, ha minden gyártó szem előtt tartaná, hogy a terméke milyen állapotban jut el a fogyasztóhoz és akkor elkerülhetnénk, hogy amúgy isteni finom New England IPA sörök ihatatlan formában kerüljenek az áruház láncok polcaira.
Ameddig erre várunk, keressétek fel a hozzátok legközelebb álló sörfőzdét vagy brewpubot és kérjétek a legfrissebb söreiket személyesen!
A következő írásomban a magyarországi brewpubokról fogok értekezni és megpróbálom kiválasztani a 10 legjobbat 4 szempont alapján.
Egy hét múlva újra itt!!!