#LEGJOBB MAGYAR SÖRÖK A SÖRVERSENYEK ÁRNYÉKÁBAN#
Év söre díjak, avagy melyik a legjobb sör Magyarországon???
Sokan sokféle év söre díjat adtak át különböző mérce szerint és mindnek megvan valahol a létjogosultsága és mégis megkérdőjelezhetőek. Miért?
Azért, mert többségében szűk réteg alkotott véleményt és azon belül is csak a benevezett sörökkel tudtak dolgozni, ami például egy Brew Your Mind esetében alapból veszett ügy, hisz náluk nem törődik senki ilyen versenyekkel, így nem is küldenek be söröket.
Forrás-https://www.facebook.com/BrewYourMindbeer/
Így is tudott kialakulni például, hogy az ország legjobb IPA díját nem ők kapták. Pedig aki ismeri a söreiket tudja, hogy minőségben bizony szépen elnyargalt mindegyik a magyar átlagtól. Egy nagy gond viszont van.
Nem mindenki szereti a New England IPA (https://hu.wikipedia.org/wiki/India_pale_ale) söröket, így csalókának tűnhet a WestCoast IPA-t kedvelők számára, hogy a hazai sörpiacról talán legtisztább képet mutató Untappd (www.untappd.com) alkalmazás is a Brew Your Mind-ot emelte ki mint abszolút első. (Mi meg negyedikek lettünk a Csupor Craft Beer-el, ami ilyen mezőnyben hatalmas megtiszteltetés számunkra, szóval písz és szeretet áramoltatás!)
Az Untappd értékelése
A RateBeer ( www.ratebeer.com) oldalról meg ne is tárgyaljunk sokat, mert rettentő kevesen használják hazánkban. Ezért elnézést, mert ott is születtek szép eredmények, de mint említettem hazánkban annyira alacsony a felhasználók száma, hogy inkább külföldiek értékelését lehet megtalálni a magyar sörökről, de akit érdekel meg tudja nézni a linken. Na meg amúgy megvette egy csúnya nagy multi, az Ab Inbev. https://www.ratebeer.com/about.asp
Beszéljünk viszont kicsit a sörversenyek felépítéséről.
Többféle rendszer működik az oklevelestől, az összehasonlító versenyekig.
Előbbinél általában a BJCP (Beer Judge Certificate Program-www.bjcp.org, itt megtudhattok többet is róla) alapján pontoznak, melynek ponthatáraitól függ, hogy bronz, ezüst vagy arany érmet kap-e a sör. Ez nem azt jelenti, hogy a bronzérmes sörök mind harmadikak lettek egy versenyen, hanem azt, hogy a szigorú szabályzat szerint megfelelnek egy minőségi normának, amit a pontozás szerint bronzéremmel minősítenek. Emiatt történhetett meg, hogy a CEBC-Central Europan Brewers Conference (https://www.cebcexpo.com/) bizonyos kategóriájának nem volt aranyérmes versenyzője, hanem valaki bronzéremmel (jelzem egyedül indulóként a kategóriában) lett egyedüli díjazott, így kategória győztes. Amúgy a konferencia hiánypótló volt, voltam ott pár előadást megnézni, kiváló előadásokat hallgathattam végig. A versenyen meg úgy láttam még nem motivált senkit túlságosan, csak a főszervező/házigazda sörfőzdét a Hedont, pár hazai márkát, meg pár külföldit, de majd talán jövőre többen indulnak. :)
Ez a sok bronzérem és az, hogy nincs abszolút harmadik helyezett sokaknak furcsa volt, de egy nagy versenyen nincs idő és energia végigkóstolni a bronzérmeseket újra és kinevezni egyet a legjobbakból. (Jó erre most a CEBC versenye pont ellenpélda, de ha 600-700 nevezett sör van, akkor nincs ilyenre idő és lehetőség.
Ezt a zavarónak ható jelenséget méltatták annak idején igen méltatlanul a “szakmai” bloggerek és méltatják még most is, hiába ugyanezt a rendszert alkalmazza például a borászati és a pálinkaversenyek többsége is.
Forrás-https://www.cebcexpo.com
A másik versenyfelépítésre ritkábban van precedens, hisz elképesztő nehéz lenne több száz sör közül harmadik legjobbat megnevezni és valószínű annyira időigényes, hogy egy hétig tartana egy sörkóstolás a versenyen. Ez lehet jó bulinak tűnik, de egy nap sörkóstolás is tud annyira fárasztó lenni, hogy utána több napig nem akar alkoholt látni az ember. Még az edzettebb fajtából sem… :D Erről a jelenségről később még írunk, érdemes figyelni a blogot.
És akkor térjünk rá a manapság hazánkban egyre inkább jelenlévő trendre, amikor valamilyen webshop, bolt, blog szervezésében választható meg az ország legjobb söre.
Forrás-Beerselection
www.beerporn.hu www.beerselection.hu
Sajnos muszáj megemlíteni, hogy szakmailag ez a leginkább megkérdőjelezhető, mivel ez inkább szól egy sörfőzde közösség mozgató erejéről, mintsem arról, hogy mennyire jók a sörei, hisz az első körös szavazáson online facebook posztok hatására tud bejutni az ember a zsűrizendő tételek közé. Ez egy értékesítési potenciált jól mutat a sörpiaci képről viszont keveset mutat.
Így fordulhatott elő, hogy egy Brew Your Mind nincs a legjobb IPA kategória csúcsán. Nem azt mondom, nagyon finom IPA-k születnek a Szentesen főző, de szekszárdi brigád sörein kívül is, legyen erre példa a First Imperial Mustache vagy az isteni Evergreen.
(Nem is csoda, hogy ilyen söröket látunk ki gurulni a First-től, hisz nemrég leigazolták Ábrahám Máté sörfőzőt a Horizont Brewingtól, aki rettentő jó ízléssel van megáldva és hát Himmel Olivérrel való jó szakmai barátságából fakadóan állandóan napra készen tartják egymást.)
Forrás- Vásárhelyi István- https://www.facebook.com/beer.gastronomy/
Ne is feledkezzünk meg hát a Horizontról sem, hisz a Hazy Queen sörük ott rohangál az említett sörökkel egy csordában.
A Mad Scientistet azért nem említeném ebben a kategóriában, mert ott kicsit talán elveszett a fókusz a sok-sok sör miatt, amit főznek. Nem is lehet követni az eszetlen tempót amit a hétről hétre újabb és újabb sörökkel diktálnak, viszont ezzel egy elvitathatatlan előnyre tettek szert. Talán az ő tudásuk a legnagyobb a sörtípusok palettáján, hisz kevés olyan sörtípus van, amit ők még ne készítettek volna el és nem utolsó sorban mindegyiket igen jó minőségben.
Ettől függetlenül érdemes lehetne egy “kutatási területet” választani az őrült tudósoknak, mert ha minden területen eredményt szeretne elérni az ember, akkor semmiben nem fog igazán nagy áttörést elérni. Báár ha van elég tudós egy kutatóintézetben, akkor akár több dologra is megoldást találhatnak. Erre lehet példa a Blurry Face (ami személyes kedvenc), az Egomaniac és akkor sorolhatnám még, a savanyú söreiket nem is említve, amik minőségükbe igen csak előremutatóak. Nem is csoda, hogy hamarosan savanyú sör projektbe kezdenek, amihez egy teljesen elkülönített részt alakítanak ki a sörfőzdéjükben. Gyakorlatilag egy új főzdéről van szó. Személyesen én már nagyon várom miket hoznak onnan ki! :)
https://www.facebook.com/madxbeers/
Sokakban felmerülhetett a kérdés, hogy szinte miért csak a komlós sörökről beszélek a blog bejegyzésben?
Mert ha sörfőzdeként vagy sörfőzőként készítünk egy IPA-t egy hét alatt veszik meg, ha készítünk egy stout-ot, akkor 3-4. Az IPA tudja igazán életben tartani az újhullámos sörfőzdéket, akik kis költségvetésből szeretnének organikusan növekedni, nem újabb és újabb befektetések bevonásával.
Kicsit sajnálom, hogy az APA stílus így háttérbe szorul a sok 6-9%-os IPA árnyékában és remélem eljön újra a reneszánsza, amit talán mi is segítettünk a Bunny Hop sörünkkel annak idején a Csuporral. Ha nem is APA, jöjjön a Session NE IPA forradalom! :P
(A kép saját forrásból és hihetetlen önajnározásból származik… :P Most mit csináljunk a mi kutyánk gyereke. :))
Addig meg kóstolgassatok sok-sok finom sört, mert elképesztő tempóban fejlődik a magyar sörpiac és már szakmabeliként is könnyű belefutni olyan ismeretlen tételekbe, amik leszakítják az ember arcbőrét olyan jó minőségűek, szóval magas a léc!!! :)